www.szukacz.pl

Jak w swojej witrynie umieścić okienko (formularz) Szukacza?

Możesz wykorzystać Szukacza do przeszukiwania swojej witryny. Jeśli w swojej witrynie umieścisz okienko (formularz) Szukacza i odpowiednio zdefiniujesz, w jakiej "subkolekcji" Szukacz ma szukać odpowiedzi, osoby odwiedzające Twoją witrynę, będą mogły przeszukać jej zawartość.

Za pomocą Szukacza możesz też przeszukać jednocześnie kilka witryn, nawet o zupełnie różnych nazwach.

Przygotowaliśmy narzędzia służące do tego i dajemy Ci je tutaj do dyspozycji.

Oto przykłady, jak może wyglądać takie okienko (wyjmij odpowiedni fragment kodu źródłowego z wnętrza tego dokumentu).

 
30 mln polskich dokumentów!  Polska  Świat

Przeszukaj 30 mln polskich dokumentów!
Polska  Świat

Zasady

Zgadzamy się, abyś w swojej witrynie umieścił okienko Szukacza, jeśli spełnisz następujące warunki.

Użytkownik, który będzie w takie okienko wpisywał swoje pytanie, powinien:

Pierwszy z powyższych warunków oznacza, że koło okienka Szukacza powinieneś umieścić jego winietkę lub napis www.szukacz.pl, lub inny informujący o tym, że jest to okienko Szukacza, a nie innej wyszukiwarki.

Drugi warunek oznacza, że jeśli chcesz umożliwić użytkownikowi przeszukiwanie Twojej witryny, musisz umożliwić mu także przeszukanie całej naszej podstawowej kolekcji polskojęzycznej, umieszczając odpowiednie guziki pod okienkiem, przy czym ten odpowiadający naszej podstawowej kolekcji polskojęzycznej powienien być pierwszym guzikiem od lewej (ale nie musi być "zapalony").

Trzeci warunek oznacza, że powinieneś użytkownikowi wyświetlić listę trafień (stronę z wynikami) albo w tym samym oknie przeglądarki, w którym znajduje się okienko na wpisanie pytania, albo w nowym oknie, ale otwartym w taki sposób, aby użytkownik miał nad nim pełną kontrolę (w szczególności miał w nim paski narzędziowe i mógł zmieniać jego rozmiar). W szczególnym przypadku gdy umieszczasz okienko na wpisanie pytania na stronie, która sama jest wewnątrz ramki (ang. "frame"), powinieneś wyświetlić listę trafień bez tej ramki, co możesz zrobić np. otwierając nowe okno przeglądarki.

Rozumiemy, że jeśli zdecydujesz się wykorzystać zamieszczone tu informacje i umieścisz okienko Szukacza w swojej witrynie, zgadzasz się tym samym na powyższe warunki.

Warianty

Oto kilka sposobów, jak można umieścić okienko Szukacza w swojej witrynie (możesz wyjąć odpowiedni fragment kodu źródłowego z wnętrza tego dokumentu).

Wariant pierwszy: Polska. Użytkownik po wpisaniu pytania i naciśnięciu Enter lub kliknięciu guzika "Szukaj" otrzymuje wyniki z kolekcji o nazwie "Polska". Użytkownik nie może wybrać, jaka kolekcja będzie przeszukiwana.

Wariant drugi: Polska i Świat. Użytkownik po wpisaniu pytania i naciśnięciu Enter lub kliknięciu guzika "Szukaj" otrzymuje wyniki z kolekcji o nazwie "Polska". Użytkownik może wybrać, jaka kolekcja będzie przeszukiwana i ma do wyboru: Polskę oraz Świat. Zapalony jest guzik Polska.


  

Wariant trzeci: Polska, Świat i wybrana witryna. Użytkownik po wpisaniu pytania i naciśnięciu Enter lub kliknięciu guzika "Szukaj" otrzymuje wyniki z kolekcji o nazwie "Polska", obciętej do zawartości witryny lokalnej, w której umieszczone jest okienko. Użytkownik może wybrać, jaka kolekcja będzie przeszukiwana, i ma do wyboru: Polskę, Świat oraz witrynę, w której umieszczone jest to okienko. Zapalony jest guzik witryny lokalnej.


     

W powyższym przykładzie taką wybraną lokalną witryną jest Politechnika Warszawska www.pw.edu.pl. Gdyby parametr value miał wartość pw.edu.pl (bez www), przeszukiwane byłyby wszystkie witryny o końcówce pw.edu.pl.

Uwaga: Zanim skorzystasz z trzeciej wersji okienka, sprawdź, czy Twoja witryna jest rzeczywiście znana Szukaczowi i czy rzeczywiście występuje ona w kolekcji polskiej pod nazwą, którą uważasz za podstawową. Możesz to zrobić, szukając dokumentów, które są w Twojej witrynie, tzn. zadając odpowiednie pytanie. Jeśli na przykład Twoja witryna nazywa się www.witryna.pl, to dobrym pytaniem jest: host:*.witryna.pl. Stosuj przy tym jak najkrótszą nazwę witryny, eliminując wszystkie "przedrostki" (w szczególności zaś www). Jeśli Szukacz nie znajdzie żadnych stron, sprawdź, czy nie ma ich przypadkiem w swojej kolekcji w witrynie o innej nazwie, która jest aliasem tej, którą uważasz za podstawową. Możesz to sprawdzić, zadając pytanie składające się z kombinacji kilku słów, o których wiesz, że powtarzają się w większości dokumentów Twojej witryny. Jeśli Twoja witryna występuje w sieci pod kilkoma zupełnie różnymi nazwami a w szczególności, gdy jej kopie znajdują sie pod róznymi nazwami na róznych serwerach, aby zobaczyć, ile z nich występuje w naszej kolekcji, zadaj pytanie grupa:*.witryna.pl.

Wariant czwarty: Polska i zestaw kilku wybranych witryn. Użytkownik po wpisaniu pytania i naciśnięciu Enter lub kliknięciu guzika "Szukaj" otrzymuje wyniki z kolekcji o nazwie "Polska", obciętej do zawartości tych kilku witryn, których nazwy wyspecyfikowałeś w definicji subkolekcji.


  

Za pomocą Szukacza możesz przeszukać jednocześnie kilka witryn o różnych nazwach. Możesz to zrobić, odpowiednio definiując własną "subkolekcję", tzn. oddzielając nazwy kliku hostów za pomocą znaku | (hex 7C), czyli np.: ct=hostA.pl|hostB.pl|hostC.pl@polska. W tym przypadku Szukacz ograniczy szukanie do stron pochodzących z witryn, których nazwy kończą się na hostA.pl, hostB.pl lub hostC.pl.

We wszystkich trzech powyższych wariantach możesz umieścić listę trafień, którą Szukacz wysyła użytkownikowi wpisującemu pytanie, w nowym oknie przeglądarki. Aby to zrobić, wartość parametru target w tagu form zmień z _top na _blank.

Własna szata graficzna

Otrzymujemy wiele pytań o to, czy można brać wyniki z Szukacza i pokazywać je użytkownikowi wewnątrz własnej witryny, z własną szatą graficzną (a nie w postaci standardowej listy trafień serwowanej użytkownikowi z witryny Szukacza).

Tak, jest to możliwe. W tym celu dostarczamy wyniki w specjalnej postaci.


Co nowego w Szukaczu?
Jak działa Szukacz?  
Jak konstruować pytania?  
Jak działa robot Szukacza?
Jak dodać swoją witrynę do kolekcji?
Jak w swojej witrynie umieścić okienko Szukacza?
Jak w swojej witrynie pokazywać wyniki Szukacza (jak działa miniszukacz)?

Startuj z Szukaczem  
Dodaj do ulubionych

Uwagi techniczne / Kontakt

Copyright © 24 Godziny Sp. z o.o. 2000–2008. Wszystkie prawa zastrzeżone